חיפוש בתוכן האתר

תפלה בענוה ושמחה - י"ד סיון ע"ה – כפ"ח הדפסה דוא

בע"ה

י"ד סיון ע"ה – כפ"ח

תפלה בענוה ושמחה

חלוקת סידורים לילדי ת"ת אורות רש"י מנתניה

סיכום שיעורי הרב יצחק גינזבורג שליט"א[א]

בקר טוב וחדש טוב, אנחנו בחדש סיון, חדש של מתן תורה, וביחד עם התורה מקבלים גם את הסידור בשביל להתפלל. צריך ללמוד תורת ה' ולהתפלל לה' – הכל בשמחה.

יש משהו מיוחד בפרשת השבוע, פרשת בהעלותך, שכתוב על משה רבינו שהוא "ענו מאד מכל האדם אשר על פני האדמה". הנביא אומר שמי שענו הוא גם שמח – מי שהכי ענו הוא הכי שמח – כתוב "ויספו ענוים בהוי' שמחה". עיקר הברכה שלי לכם היא שגם תלמדו תורה וגם תתפללו לה' עם הרבה ענוה. מהי ענוה? לדעת שכל מה שאני זוכה – הכל ממנו, הכל מה', לא בזכותי. כתוב "לכך נוצרת" – בשביל ללמוד תורה, בשביל להתפלל.

מי שענו באמת תמיד מלא שמחה, "ויספו ענוים בהוי' שמחה". כתוב גם כשמקבלים את התורה שהדברים יהיו "שמחים כנתינתם מסיני". "משה קבל תורה מסיני" – ההר הנמוך מכל ההרים, הר ענו, אז אנחנו מקבלים את התורה בשמחה. ככה גם התורה וגם התפלה.

במיוחד כתוב על התפלה "אין עומדין להתפלל אלא מתוך כובד ראש" – "כובד ראש" פירושו הכנעה, ענוה. "ממעמקים קראתיך הוי'" – צריך להתפלל ממקום עמוק, מתוך ענוה, ואז מתפללים גם בשמחה. יש גם מאמר חז"ל "אין עומדים להתפלל אלא מתוך שמחה", אז צריך גם ענוה וגם שמחה.

זו הברכה שלי, שתזכו להיות ענוים כמו משה רבינו וגם שמחים מאד מאד לקבל את התורה והתפלה בשמחה רבה, ותמיד להיות שמחים.[א] נרשם על ידי איתיאל גלעדי. לא מוגה.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 

האתר הנ"ל מתוחזק על ידי תלמידי הרב

התוכן לא עבר הגהה על ידי הרב גינזבורג. האחריות על הכתוב לתלמידים בלבד

 

טופס שו"ת

Copyright © 2017. מלכות ישראל - האתר התורני של תלמידי הרב יצחק גינזבורג. Designed by Shape5.com